fbpx

לייעוץ
אישי

מדד הפרסומות הזכורות והאהובות

הפרסומות הזכורות ואהובות – סיכום שנה – 2020

”2020…. איזו שנה, הא?” כך פותח דרור קרן את הקמפיין האחרון של הפניקס סמארט לשנת 2020 – משפט קטן שאומר כמעט את הכל. אז רגע לפני שנפרדים  ממנה, איך אפשר שלא לסכם את שנת הפרסומות החולפת, בעיקר כשהן היוו עבורנו את “פינת התרבות” שעוד נותרה לנו בימי הסגרים והקורונה. שירים שהפכו לשירסומות, בדרנים שהפכו פרסומות למופע סטנד אפ, משרדי פרסום שהתמודדו עם אתגרים שלא הכירו לפני כן והפיקו פרסומות בהתאמה לרוח התקופה, מותגים שלא נחו לרגע ובתקופה של מספר חודשים בודדים המציאו את עצמם מחדש, ומשרד ממשלתי אחד שהפך בעל כורחו לחלק מאוד מרכזי בחיינו.

אז מה היה לנו בשנה החולפת? מי הם המפרסמים העקביים שהצליחו שבוע אחרי שבוע להיכנס לעשירייה הפותחת ולשמור על מקומם עמוק בתודעה של כולנו? מי הם משרדי הפרסום שהצליחו לבלוט מעל כולם ולהכניס הכי הרבה פרסומות לעשיריית המדד ולהביא נחת למפרסמים? איזו פרסומת הצליחה להגיע להישגים בראש טבלת הפרסומות הזכורות? ואיזו הגיעה להישגים מרשימים בראש טבלת הפרסומות האהובות? ובכלל, מי היא המנצחת הגדולה של השנה?

אוסף תמונות מפרסומות/תמונות יחצ

המפרסמים שנכנסו הכי הרבה פעמים השנה למדד  חברת ביטוח ישיר היא המפרסם עם הנוכחות המשמעותית ביותר במדד, כאשר הצליחה להיכנס לדירוג ב- 43 מתוך 48 שבועות במהלך השנה החולפת (נוכחות מרשימה של כ- 90%), מתוכם הובילה את המדד הפרסומות הזכורות ב- 5 שבועות שונים לאורך השנה, ובשבוע אחד גם הובילה את מדד הפרסומות האהובות עם צמד היונים המוכר והאהוב שלימדו אותנו שאפשר לחסוך על ביטוח הרכב בתקופת הסגר. מפרסמים נוספים עם בולטות מרשימה במהלך השנה החולפת הם: מזרחי טפחות, משרד הבריאות (שספק אם היינו נחשפים אליו כל כך הרבה אלמלא הקורונה), טורנדו ו- סופר פארם.

מפרסם מספר הופעות במדד (מתוך 48 שבועות)
ביטוח ישיר 43
מזרחי טפחות 34
משרד הבריאות 32
טורנדו 29
סופר פארם 26
ליברה 24
תנובה 23
הוט 22
9 מיליון 20
יס (yes) 19
שופרסל 19
בזק אינטרנט 19

משרדי הפרסום שנכנסו הכי הרבה פעמים השנה למדד  באומן בר-ריבנאי הוא משרד הפרסום עם הנוכחות המשמעותית ביותר במדד, כאשר הצליח להתמקם ב- 91 מיקומים מתוך 480 מיקומים בסך הכל לאורך השנה (19% מסך כל המיקומים). באופן טבעי, החיבור שלו לביטוח ישיר הביא להפריה הדדית בין השניים, אם כי מעבר לכך, הצליח להכניס למדד גם פרסומות של המותגים: סופר פארם, ישראכרט, מאזדה, יטבתה, עלית, פריגת ו- שטראוס. בצמוד אליו ממוקמים משרד הפרסום MCCANN עם נוכחות של 88 מיקומים בסך הכל לאורך השנה (פרסומות של המותגים: פרטנר, אוסם, בנק לאומי, טורנדו, MAX, תנובה, אפליקציית התשלומים PAY, בדין ו- דומינוס פיצה), כמו גם משרד הפרסום אדלר חומסקי & ורשבסקי עם נוכחות של 85 מיקומים בסך הכל לאורך השנה (פרסומות של המותגים: כלל ביטוח, שוופס, קסטרו, דלתא, yes, אלקטרה, בזק אינטרנט, בנק הפועלים, מפעל הפיס, פלאפון, שופרסל ו- תמי 4).

משרד פרסום מספר הופעות במדד (מתוך 480 מיקומים)
באומן בר-ריבנאי 91
MCCANN 88
אדלר חומסקי & ורשבסקי 85
ראובני פרידן IPG 65
לפ”מ 35
גליקמן שמיר סמסונוב / PUBLICIS 26
עצמי (ליברה) 25
גיתם BBDO 20
יהושע TBWA 18
בורודה קפלן 6

הפרסומת הזכורה ביותר – מפרסם ומשרד פרסום  מניתוח כל 48 השבועות במהלך השנה החולפת עולה כי חמישה מפרסמים שונים חולקים את ראש מדד הפרסומות הזכורות עם 6 הופעות לכל אחד מהם בראש המדד לאורך השנה, והם: yes, משרד הבריאות, מזרחי טפחות, 9 מיליון ו- בזק אינטרנט, בעוד שבגזרת משרד הפרסום ניכרת בולטות מובהקת של משרד הפרסום  אדלר חומסקי & ורשבסקי שעמד בראש מדד הפרסומות הזכורות במשך לא פחות מ- 13 שבועות. השילוב בין שניהם הביא את הפרסומת של חברת yes, בכיכובה של נועה קירל כמי שמתגייסת לצבא, לשיעור הזכירה הגבוה ביותר בשנה החולפת העומד על 18.8%, בעוד ששיעור הזכירה השנתי הממוצע של הפרסומות הזכורות ביותר עומד על 8.3%, ולמעשה היא הפרסומת הזכורה ביותר בשנת 2020.

מפרסם מספר הופעות בראש מדד הפרסומות הזכורות (מתוך 48 שבועות)
יס (yes) 6
משרד בריאות 6
מזרחי טפחות 6
9 מיליון 6
בזק אינטרנט 6
ביטוח ישיר 5
טורנדו 4
הוט 3
פרטנר 2
אייס 1
פלאפון 1
תנובה 1
בנק לאומי 1

משרד פרסום מספר הופעות בראש מדד הפרסומות הזכורות (מתוך 48 שבועות)
אדלר חומסקי & ורשבסקי 13
ראובני פרידן IPG 9
MCCANN 8
גליקמן שמיר סמסונוב / PUBLICIS 6
לפ”מ 6
באומן בר-ריבנאי 5
יהושע TBWA 1

הפרסומת האהובה ביותר – מפרסם ומשרד פרסום בהתייחס לראש מדד הפרסומות האהובות, המפרסם הבולט הוא 9 מיליון עם 12 הופעות במהלך השנה מתוך 48 שבועות בסה”כ (25%), כאשר אחריו מדורגים 3 מפרסמים נוספים שהצליחו לכבוש את פסגת המדד במשך 5 שבועות כל אחד: מכבי שירותי בריאות, תנובה ו- משרד הבריאות. גם בהקשר זה, ניכרת בולטות של משרד הפרסום אדלר חומסקי & ורשבסקי שעמד בראש מדד הפרסומות האהובות  במשך לא פחות מ- 12 שבועות, אם כי הוא חולק את ההישג ביחד עם משרד הפרסום גליקמן נטלר סמסונוב שמציג אף הוא את אותו הישג מרשים.

מפרסם מספר הופעות בראש מדד הפרסומות האהובות (מתוך 48 שבועות)
9 מיליון 12
מכבי שירותי בריאות 5
תנובה 5
משרד הבריאות 5
פלאפון 4
בזק אינטרנט 3
תמי 4 3
פרטנר 2
סלקום 2
פריגת 2
AIG 1
yes 1
ביטוח ישיר 1
בנק לאומי 1
מפעל הפיס 1

משרד פרסום מספר הופעות בראש מדד הפרסומות האהובות (מתוך 48 שבועות)
אדלר חומסקי & ורשבסקי 12
גליקמן שמיר סמסונוב / PUBLICIS 12
MCCANN 8
יהושע TBWA 5
לפ”מ 5
באומן בר-ריבנאי 3
גיתם BBDO 2
ראובני פרידן IPG 1

אהובת האהובות ♥  לכבוד סיכום השנה, ביצענו בדיקה נוספת ומעניינת ששמה “על השולחן” את עשרת הפרסומות האהובות ביותר של השנה. הצגנו לכם את מקבץ הפרסומות, ובדקנו מהי הפרסומת שהכי אהבתם מתוכן. נראה שהקרב היה די צמוד, אך בסופו של דבר הפרסומת שזוכה בתואר אהובת האהובות לשנת 2020 היא הפרסומת של מכבי שירותי בריאות, באמצעות משרד הפרסום יהושע TBWA, ובכיכובו של אדיר מילר, שבאה להציג לנו כי קיים סטנדרט חדש ברפואה דחופה בישראל. הפרסומת שזכתה להצלחה במדרג הפרסומות האהובות לאורך השנה, הצליחה להשיג את שיעור האהדה השנתי הגובה ביותר העומד על 32.8%, בעוד ששיעור האהדה השנתי הממוצע של הפרסומות האהובות ביותר עומד על 21.4%.  מעבר לכך, כאמור, הפרסומת מדורגת ראשונה גם אל מול שאר הפרסומות הכי אהובות לאורך השנה, תוך שהיא זוכה ל- 18.3% מהקולות. מיד אחריה מדורגות 3 פרסומות בולטות נוספות: הפרסומת של פלאפון בכיכובם של יהודה לוי וחנן בן ארי שמציגים לנו את 5G – הדור הבא של המהירות (17.0% מהקולות), הפרסומת של משרד הבריאות בכיכובו של ישראל קטורזה שקוראת לכולנו לעטות מסכות גם על האף וגם על הפה (15.9% מהקולות) ו- הפרסומת של פרטנר שחשפה את כולנו לאפשרות של הסיב הפרטי (15.6% מהקולות).

עשרת הפרסומות האהובות ביותר ב- 2020 שיעור אהדה (מתוך 100%)
מכבי שירותי בריאות – אדיר מילר במיון             18.3%
פלאפון – דור 5 – חנן בן ארי            17.0%
משרד הבריאות – קטורזה בסופר           15.9%
פרטנר – סיב פרטי – Private Cyber          15.6%
סלקום TV – משיח בבידוד 8.1%
מפעל הפיס – ערן זרחוביץ – מה מי מו 5.5%
מכבי שירותי בריאות – אדיר מילר חוזר לשגרה 5.4%
תנובה – רשף לוי בטריוויה משפחתית 5.0%
9 מיליון – שירותי אחסון בענן 4.7%
9 מיליון – מדברים עם אסף גרניט 4.4%

ההשקעה השנתית בפרסומות מנתוני יפעת בקרת פרסום עולה כי סך כל התקציבים המוערכים שהושקעו במהלך השנה האחרונה בקמפיינים פרסומיים ששודרו בטלוויזיה, עומד על כ- 1.8 מיליארד ₪, כאשר המפרסמים הבולטים הם: תנובה (כ- 52 מיליון ₪), משרד הבריאות (כ- 51 מיליון ₪), שטראוס (כ- 35 מיליון ₪), מפעל הפיס (כ- 34 מיליון ₪) ו- סופר פארם (כ- 28 מיליון ₪).

אז זהו.. שנת 2020 מאחורינו, ואנחנו עם הפנים קדימה ל- 2021, דרוכים ומצפים לפרסומות שיכבשו אותנו בשנה הקרובה. בינינו, מקווים גם להיפרד מהפרסומות בנושא הקורונה – זה לא שלא אהבנו אותן, כן? פשוט רוצים להשאיר אותה מאחורינו. איזו שנה היתה לנו, הא?

⇐יש לכם בקשות מיוחדות הקשורות עם מדד הפרסומות הזכורות והאהובות? דברים ספציפיים שהייתם רוצים שנבדוק במסגרת במדד? שלחו אלינו רעיונות או בקשות, ונשתדל לעשות את המיטב עבורכם באמצעות הכלים עומדים לרשותנו: research@geokg.com

 

אלי משולם, סמנכ"ל, גיאוקרטוגרפיה |