fbpx

לייעוץ
אישי

בלוג

ראיון עומק במחקר איכותני

על חשיבותו של ראיון עומק במחקר איכותני:

מחקר איכותני, המהווה את אחת מאבני היסוד של תחום המחקר, מקבל משמעות רבה, כאשר מעוניינים לבחון לעומק את התפיסות ו/או העמדות של אדם או אוכלוסייה כלפי מגוון רחב של נושאים, וזאת בין אם כאלו שבהקשרם המשתתפים כבר מכירים את הנושא מבעוד מועד, ובין אם כאלו שבהקשרם המשתתפים נחשפים לנושא לראשונה במסגרת המחקר ומתבקשים להביע את עמדתם ודעתם הכנה. היתרון העיקרי של המחקר האיכותני בא לידי ביטוי בכך שהוא מאפשר לרדת לעומקם של דברים, ללמוד על תחושות והיבטים אמוציונאליים הקשורים עם נושאים שונים או לחלופין לזהות ולאפיין תהליכי קבלת החלטות באופן בלתי תלוי, דבר שלעיתים לא מקבל ביטוי מספק או שאינו מתאפשר כלל במסגרת מחקר כמותי מעבר לכך, המחקר האיכותני, מאופיין במידת גמישות רבה, שכן הוא מאפשר לצוות המחקר להעמיק את הבדיקה בהקשרים שהוא מזהה אותם כבעלי ערך למטרות המחקר, ועל ידי כך להעשיר את התובנות הקשורות עם הנושא הנבדק. הדוגמאות לכך הן רבות, ויכולות להיות קשורות עם בחינת גורמים המשפיעים על תהליכי קבלת החלטות ברכישה של מוצר או שירות, בחינת ההתרשמות האישית ממוצר, מיזם, רעיון או קונספט שיווקי כזה או אחר, בחינת הגורמים המסבירים את המניעים להצטרפות או החסמים לרכישה של מוצר או שירות, בחינת התפיסות והעמדות בקרב בעלי תפקידים בכירים במגזר העסקי או הציבורי ועוד.

ראיון עומק

על מנת לאפשר זאת, המחקר האיכותני מבוצע על ידי מראיינים ומעריכים מקצועיים ומנוסים, המגיעים משלל תחומים, כגון: פסיכולוגיה חברתית וניהולית, סוציולוגיה, ייעוץ ארגוני וכדומה. המומחיות שלהם בתחום, והיכולת שלהם לשאול את השאלות הנכונות, במסגרת ביצוע ראיון עומק במחקר איכותני, מסייעים בסופו של דבר בגיבוש תובנות המחקר באופן מיטבי.

ראיון העומק יכול להתבצע במגוון דרכים, וזאת על מנת לאפשר התאמה לאדם או לאוכלוסייה המשתתפת במחקר. לדוגמה, ראיון עומק יכול להיות מובנה או חצי מובנה. בראיון עומק מובנה המראיין עובד מול רשימת נושאים מוגדרת שנקבעה בהתאם למטרות המחקר, ומרחב התמרון שלו במהלך הראיון הוא יחסית מצומצם, כך שמתאפשרת קבלת מידע בהתאם לנושאים שהוגדרו, אך לא הרבה מעבר לכך. 

לעומת זאת, במקרה של ראיון עומק חצי מובנה, מרחב התמרון של המראיין גדול יותר, וניתנת לו הגמישות לבחון נושאים נוספים, בהתאם למידע המתקבל במהלך הריאיון. המראיין אמנם מגיע עם מתווה נושאים מוגדר, אך ניתנת לו האפשרות לפתח את הראיון לכיוונים נוספים, בהתאם לתשובות המתקבלות מהמרואיין, במידה והוא מזהה אותן ככאלו שיעשירו את התובנות שיתקבלו מהמחקר.

מעבר לכך, השימוש בראיון עומק במחקר האיכותני יכול לבוא לידי ביטוי במקרים שבהם ההעמקה בבחינת נושאי המחקר היא חשובה, אך מנגד המרואיינים אינם יכולים לחשוף את עמדותיהם ברבים, כמו למשל: מקרים שבהם נדרשת חשיפה של נושאים רגישים (כגון: נושאים רפואיים, נושאים פיננסיים, נושאים אישיים וכדומה), מקרים שבהם מרואיינים לא מעוניינים לחשוף את עמדותיהם בקרב גורמים שעשויים להיות מולם בניגוד עניינים (כגון: מקבלי החלטות בעסקים, מועסקים בחברות הבוחנות את תפיסות ועמדות העובדים שלהם וכדומה) ועוד.זקוקים לשירותי מחקר או ראיונות עומק מקצועיים ברמה גבוהה? כאלו שיתאימו באופן מלא לצרכים שלכם? כאלו שייתנו לכם תובנות מעמיקות שישמשו אתכם בקידום הפעילות העסקית? אם כן, קבוצת גיאוקרטוגרפיה היא הכתובת המתאימה לכם. החברה מספקת שירותי ייעוץ ופתרונות מחקר בהתאמה מלאה, תוך שימוש בכלי מחקר חדשניים ובלתי שגרתיים. לקבלת מידע אודות ראיונות עומק במחקר איכותני לחצו כאן, לסקירת כלל שירותי החברה ולקבלת פרטים ומידע אודות מגוון שירותי המחקר לחצו כאן או התקשרו לטלפון 03-7682222

החטיבה למחקרי שיווק, פרסום ודעת קהל, גיאוקרטוגרפיה |